Jdi na obsah Jdi na menu

Pudl štěně dospělost

 

ZÁKLAD

 

Předpokladem správného vývoje a dobrého zdraví je důsledný výběr zdravých, reprodukce schopných jedinců, kteří nešíří geneticky zakódovaná onemocnění, kvalitní výživa a péče o matky, charakter vnějšího prostředí a způsob chovu. 

Obrazek

 P o r o d

Po porodu štěňat odstraní fena plodové obaly a důkladně je olíže. Překousne pupečník a sežere placentu. Po porodu zůstává většina fen s mláďaty v pelíšku a opouští je pouze na okamžik, např. aby se najedla... Těšíme se z několika slepých klubíček jako ""malé děti"", ale jak se tato klubíčka vyvíjí dál až do dospělosti?

0. - 2. týden

Štěňata se rodí slepá a hluchá a nemají vyvinutý ani čich. Štěně má v tomto období silně vyvinutý pouze sací reflex a většinu dne spí a saje mléko od matky. V prvních třech dnech života se štěňata nestarají o nic jiného než o jídlo a spánek. Když je štěně vzhůru, buď hledá struk nebo saje. Při hledání struku se posunuje po bříšku tak, že tzv. plave předníma nohama a dokáže se tak na krátkou vzdálenost přesunout. Pokud je štěňátkům něco nepříjemné, třeba chlad, vydávají mňoukavé zvuky. Po třech dnech by měli mít zahojené pupíky. Zároveň je potřeba kontrolovat zda se snadno vyprazdňují, k tomu je stimuluje fena olizováním pohlavního orgánu a konečníku. Oči se štěňátku otevírají kolem 12. - 15. dne, ale zpočátku je jejich zrak ještě slabý.

2. - 4. týden

Do čtyř týdnů se u štěňat projevují jen ty nejzákladnější typy chování. Souvisejí s příjmem potravy, udržením tepla a spánkem, který jim zabere okolo 90% času. Štěně začíná chodit a je schopno samo močit a vyprazdňovat se, zatímco v předchozím období u toho musela asistovat fena. Kolem 20. dne věku štěněte začíná chodit a je schopno samo močit a vyprazdňovat se, zatímco v předchozím období u toho musela asistovat fena. Kolem 20. dne věku štěněte začíná fungovat sluch a čich. V tuto dobu je vhodné začít se štěňaty lehce manipulovat, občas je vzít velmi opatrně do ruky - obdobně jako u lidského miminka se jejich svaly zpočátku teprve vyvíjejí a potřebují oporu. Štěně je v tomto případě vystavováno lehkému stresu, ale pro pozdější dobu je lépe vybaveno ke zvládnutí jiných stresových situací.

4. - 12. týden

Okolo čtvrtého týdne stáří štěněte se čich, zrak a sluch stává vyvinutějším. Štěně začíná reagovat na silnější zvukové podněty, matka v tomto období začíná štěňata usměrňovat vrčením. V tomto období již štěňata vykonávají svou potřebu mimo pelech. Okolo třicátého dne začínají matku při krmení obtěžovat zoubky štěňat, ale to jsou již také schopna začít přijímat tuhou potravu. V té době je vhodné poradit se s veterinářem, který by měl doporučit vhodné krmení k odstavu. Štěňata si také začínají spolu hrát.V tomto období je velmi důležitá postupná socializace štěněte, což znamená častější kontakt s člověkem, který je důležitý pro jeho pozdější život v nové (lidské) smečce. Pátý týden po narození již při svých hrách na sebe cení zuby, honí se spolu a začínají v tlamě nosit předměty. Mějme na paměti, že v této době je nutný častý kontakt chovatele a štěňat, aby proběhla řádná socializace, tolik důležitá pro jejich další život mezi lidmi.

6. - 8. týden

V tomto období štěně obvykle odchází od matky a sourozenců do nového domova. Pro štěně je to velmi stresující.V tomto domově, ve své nové smečce, by mělo štěně pochopit, kdo je tady pánem, musí se hierarchii rodiny naučit rozlišovat. Pokud ovšem štěně zjistí, že v rodině panuje psychická nestabilita na kterou jsou pudlíci citlivější, (negativní energie někoho z rodiny, kdo např. pejska nechtěl) je socializace v rodině obtížnější a chce to trpělivost a lásku. 

3. - 6. měsíc

Toto období je ideální k postupnému výcviku psa a také k vyčlenění jeho postavení v rodině. Štěně je dobře tvárné a se správným přístupem (a s pamlskem ve vaší kapse) je schopno vykonávat to, co po něm požadujete. Nesmíte však jen přikazovat a zakazovat, ale musíte také chválit a to vše s patřičnou intonací v hlase. Intonace vašeho hlasu je pro komunikaci se psem velmi důležitá a štěně se brzy podle ní naučí rozpoznat, co je špatně a co dobře.

6. až 12. měsíc (u větších plemen až 18. měsíc)

Toto je jistě pro vás, a hlavně nezkušené majitele nejobtížněji zvládnutelné období v soužití s vašim psem - puberťákem. Pokud jste však do této doby ve výchově nic nezanedbávali, podaří se vám toto období zvládnout s obtížemi výrazně menšími. V tuto dobu určitě poznáte, na co jste kladli menší důraz, případně co jste podcenili či zanedbali. Rozhodně pes provede nejeden pokus o povýšení svého postavení v hierarchii vaší smečky, přičemž musíte být velmi důslední a neoblomní. Pes musí pochopit, že jeho snaha je zbytečná. I když se může někomu zdát, že toto pubertální období nemá konce, tak věřte, že má. Nic netrvá věčně. Chce to pevné nervy a úspěch je zaručený.

Dospělost

V období od jednoho až jednoho a půl roku se pes již zklidní, tělesně je již dospělý a jeho charakterové vlastnosti jsou již plně vyvinuty. Jeho neurvalost, neomalenost a ničitelské hrátky jsou pryč, ale i přesto je nutné stále váš vztah upevňovat, až do doby kolem třetího roku života, kdy se charakter vašeho kamaráda a přítele úplně stabilizuje.ž při svých hrách na sebe cení zuby, honí se spolu a začínají v tlamě nosit předměty. Mějme na paměti, že v této době je nutný častý kontakt chovatele a štěňat, aby proběhla řádná socializace, tolik důležitá pro jejich další život mezi lidmi. postavení v rodině. Štěně je dobře tvárné a se správným přístupem (a s pamlskem ve vaší kapse) je schopno vykonávat to, co po něm požadujete. Nesmíte však jen přikazovat a zakazovat, ale musíte také chválit a to vše s patřičnou intonací v hlase. Intonace vašeho hlasu je pro komunikaci se psem velmi důležitá a štěně se brzy podle ní naučí rozpoznat, co je špatně a co dobře.

V soužití s vašim psem - puberťákem. Pokud jste však do této doby ve výchově nic nezanedbávali, podaří se vám toto období zvládnout s obtížemi výrazně menšími. V tuto dobu určitě poznáte, na co jste kladli menší důraz, případně co jste podcenili či zanedbali. Rozhodně pes provede nejeden pokus o povýšení svého postavení v hierarchii vaší smečky, přičemž musíte být velmi důslední a neoblomní. Pes musí pochopit, že jeho snaha je zbytečná. I když se může někomu zdát, že toto pubertální období nemá konce, tak věřte, že má. Nic netrvá věčně. Chce to pevné nervy a úspěch je zaručený.

 

Obrazek