Jdi na obsah Jdi na menu

Přírodní lékárna pro domácí mazlíčky 

Zčista jasna je náš mazlíček nerudný, nekontaktní, odmítá opětovat páníčkem nabízenou přízeň. Poplašný zvonek, který se v takových případech rozezní v naší hlavě, velí, aby se okamžitě vyhledala pomoc veterináře. Mnohdy je však tento úmysl předčasný a zbytečný. Stačí si totiž vybavit recepty, které se při banálnějších 
onemocněních účinně osvědčily v dobách minulých, vycházely z bohaté nabídky přírodních zdrojů a hlavně netraumatizovaly zvíře, které návštěva u specialisty dokáže jen málokdy nevyvést z míry.
Při zánětu uší se doporučuje šťávu z Aloe Vera smíchat s trochou jedlého oleje, nejlépe olivového a nakapat do vnějšího zvukovodu a ponechat asi 10 minut. Tento postup okamžitě uklidňuje veškeré záněty. 
Při čištění uší je možno nakonec tampon smočit v aloe gelu a vytřít ouška, hlavně u pudlíků.
Při kašli stačí například smíchat šálek nadrobno nasekané cibule s cukrem a tuto směs nechat přes noc takzvaně táhnout. Po jejím přecedění vznikne sirup, jenž má všechny vlastnosti prostředku proti nepříjemným projevům nachlazení dýchacích cest. Aplikuje se polévková lžíce denně, dokud příznaky neodeznějí.
S ekzémy si dokáží poradit sušené žaludy rozdrcené na hrubý prášek, jenž se nanáší na postižená místa. Pokud ovšem nezabere, návštěva veterináře je nezbytná.
Zarudlým očím svědčí kombinace jedné čajové lžičky olivového oleje zamíchaná do šálku studeného černého čaje. Namočeným vatovým tamponem se pak opatrně poťukávají oči, víčka a přilehlá pokožka. 
S bleicham se vypořádá směska z několika kapek levandulového, cedrového, 
tymiánového, česnekového a fenyklového oleje, jíž spolu se lžičkou vodky napustíme velký látkový kapesník. Ovážeme jím jako obinadlem krk a nejen my máme na další dva měsíce pokoj od tohoto dotěrného hmyzu.
Roztoči, kteří se rádi usazují domácím mazlíčkům v uších, podlehnou extraktu ze čtyř stroužků česneku a šálku olivového oleje, který se nechá stát přes noc. Po jeho 
přefiltrování se obden podle velikosti postiženého zvířete aplikuje do uší dvě až pět kapek směsi předem ohřáté na tělesnou teplotu.
Svrab kapituluje před jalovcovým olejem, kterým je třeba důkladně natřít srst. 
Nevýhodou ovšem je, že jí umí dodat nepřirozenou barvu, za níž se majitel zvířete 
obvykle nemístně stydí. 
Při průjmu pomáhá čtyřiadvacetihodinová přísná dieta, která vede ke stabilizaci střevní flóry. Psi a kočky by však při ní měli mít přístup k neomezenému množství vody a dostávat třikrát denně čajovou lžičku bio-jogurtu. Pokud příznaky přetrvají déle než dva dny, návštěvu u lékaře už nelze odkládat.
Zdroj: Plus 

Přírodní tinktura proti klíšťatům.
Složení :  1 pytlík rormarýnu, 1 lžíce vinného octa a 1 l vody
Postup přípravy :
1 litr vody přivedeme k varu. Odstavíme a vložíme rozmarýn a louhujeme do vychladnutí. Po vychladnutí přefiltrujeme a přidáme 1 lžíci bílého vinného octa. Uchováváme v lednici.
Tinkturu naplníme do rozstřikovače a před vycházkou do lesa nebo na zahradu rozstříkáme po celém těle zvířátka a můžeme i po svém. Klíšťata se nepřichytí.

A nakonec ještě něco o Aloe Vera a Aloe lékařské (stromková)
Obrazek po nemoci a vůbec po různých veterinárních  operacích je dobré dávat do vody na pití lžičku  gelu  aloe s medem - asi do půl litru vody. Vše  umixujeme.
 Aloe gelem můžeme hojit i rány po operacích -  rychle se zhojí. List ukrojíme tak dlouhý jak  potřebujeme, odkrojíme postranní zoubky, podélně  list rozřízneme a přiložíme nebo natíráme gelovou  šťávou postižené místo několikrát denně.
 Aloe Vera dokáže likvidovat viry a je fungicidní. Je protisvědivý, redukuje krvácení, sráží teplotu zanícených částí těla. Je protizánětlivý, pracuje podobně jako steroidy, ale bez vedlejších příznaků. Působí jako přírodní zvlhčovač, dodává vlhkost všem vrstvám kůže. Zvyšuje normální buněčné množení, čímž urychluje regenerativní fázi hojivého procesu. roztahuje kapiláry (krevní cévy nejmenšího průměru), rozbíjí a stravuje mrtvou tkáň. 
Pracuje jako anestetikum v místech, kde je aplikován.
 
Další bylinky na léčení pejsáčků nebo kočiček :
www.hobbystranky.cz/hobby/bylinky-vhodne-k-lecbe-psu-kocek

A ještě něco na závěr :

LONDÝN (hh) - "Srdíčko to nevydrželo, kocourek Spike zesnul tiše v mém náručí," oznámila Mo Elkingtonová z Britportu v západní Anglii skon nejstarší kočky světa, která už od svých 29. narozenin má záznam v Guinnessově knize rekordů. V okamžiku, kdy nastoupila cestu do kočičího ráje, jí bylo 31 let a dva měsíce. Panička krmila kocourka denně aloe vera, aby ho uchránila před artrózou a revmatizmem. Za svého bohatého kočičího života měl mazlíček namále, když mu bylo "pouhých" devatenáct let. Pokousal ho rotvajler a rána se mu na krku zanítila. Spike měl však zdravý kořínek, a tak se dožil více než dvojnásobku běžné délky kočičího života.

(Převzato z týdeníku Blesk 14.7.2001)

 
 
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář