Jdi na obsah Jdi na menuCo si připravit před příchodem štěněte

 

Pelíšek:

štěně potřebuje svůj koutek, kam by se uchýlilo v případě, že je unavené. Pro pudly se hodí molitanové postýlky stejně jako proutěné košíky. Je třeba štěněti vysvětlit, že je to jeho místo, kde nebude nikým rušené. může je považovat za své. 

Hračky:

Jako každé dítě potřebuje i štěně hračky. Nedáváme mu staré boty či bačkory, pak těžko pozná, že ty nové nejsou ke hryzání. V současné době je na trhu k dostání spousta psích hraček, od  žvýkaček z kůže, umělých kostí přes sušené paznehty, vnitřnosti až po plastové hračky. Pískacím míčkem či ježurou štěně také určitě nepohrdne. Hračky po dětech dáváme jen opatrně. Mohou být naplněné molitanem , nebo dalšími nevhodnými hmotami, které štěněti neprospějí. Jistě také nemáte nadbytek času  na sbírání pilin, vaty či jiných vycpávkových materiálů. 

WC:

Je možné, že štěně už má určitě hygienické návyky. Možná je zvyklé na noviny, zpočátku mu to umožníme a dáme mu příslušnou podložku na místo, kde má konat svoji potřebu. Později si ho naučíme jak je potřeba. Dobrá chovatelka Vám i poradí. 

Zdravotní péče

Předpokládáme, že štěně, které si přivážíme domů je odčervené a očkované. Přesto si předem zjistíme, kde je nejbližší veterinární středisko pro případ úrazů nebo náhlého onemocnění. Je třeba konzultovat také očkovací schéma a další preventivní činnost. 

Misky:

Pes musí mít celý den k dispozici čerstvou vodu, proto mu koupíme dobře omyvatelnou misku, která musí být  dostatečné stabilní. Další potřebuje na tuhou potravu. 

Kartáč  hřeben:

Malého pudlíka musíme už od začátku zvykat na pravidelnou péči o srst. Začínat je třeba ale brzy. V obchodě s potřebami pro zvířata si nechte poradit jaký kartáč je na pudlí srst a jaký hřeben na česání uší. (nejprve se prokartáčuje celé tělo, hřebenem se zjistí kde je srst ještě zacuchaná a nakonec se pročešču ouška. 

Obojek, vodítko:

Štěňátko se sice bude batolit kolem vás, ale přesto na vycházku vezmeme vodítko a obojek, já spíš doporučuji kšírky. Obojek je lepší dát až později, tak od půl roku Mějte tedy tuto základní pomůcku připravenou. 

 

Nový člen rodiny

Po příchodu do nového domova necháme štěně v klidu porozhlédnout, nakrmíme ho, dáme mu k dispozici jeho pelíšek a vodu. Jako pelíšek může sloužit bedýnka, koš či ohrádka. Do ohrádky umístíme pokrývku na spaní, misku s vodou a noviny, nebo hadr pro snadnou údržbu.

Štěněčí pelíšek

by  měl být umístěn na klidném místě bez průvanu. Alespoň na první noc je velmi vhodné ponechat psí miminko ve své blízkosti u postele. Štěně, které v jednom okamžiku ztratilo vše, co mu poskytovalo jistotu - matku, sourozence i známe prostředí, je vystresované a hledá společnost. Během noci se několikrát probouzí, když zjistí, že je samo, začne se ozývat. Tehdy obvykle postačí dát ruku do bedýnky a dotykem psíka ukonejšit. V žádném připade nezavíráme štěně o samotě, osamění v neznámém prostředí je to nejhorší, co ho může potkat. Proto "obětujte" pár dní dovolené a usnadněte tak novému členu rodiny přechod do nového prostředí. Dvouměsíční štěně je na úrovni batolete a zrovna tak třeba je s ním nakládat. Výchova musí být trpělivá, laskavá, bez křiku nebo dokonce fyzických trestů, které jsou v tomto věku zcela nepřípustné. Stejně jako batole je i štěně zvědavé, a tak je nutno z jeho dosahu  odstranit všechny předměty, které pro něj mohou představovat nebezpečí - elektrické kabely, vratké věci, jedovaté rostliny (difenbachie, Oleandr, primulky, árony, atd..), ale i předměty, které může psí mimino rozžvýkat a pozřít. 

Loužičky, loužičky

Dvouměsíční štěně má potřebu vyprázdnit močový měchýř každé dvě až tři hodiny. Obvykle tak činí hned po probuzení. S trochou cviku brzy poznáme, kdy se chystá vytvořit loužičku nebo hromádku - Obvykle začne vzrušeně pobíhat čenichat. Tehdy je vyneseme ven, nebo položíme na noviny či připravený hadr, podle toho, čemu dáváme přednost. Po úspěšné akci, bouřlivé pejska pochválíme Nebo odměníme pamlskem. Když se štěně vyprázdní na nevhodném místě, pokáráme pejska slovně, ale bezprostředně po činu. I malá prodleva způsobí, že psík už neví, za co je kárán. Třebaže se krči, není si vědom prohřešku, ale pouze dáva najevo podřízenost, aby agrese vůči němu ustala, tak jak se to naučil ve smečce. Při nácviku čistotnosti se prostě musíme obrnit trpělivostí, neboť teprve ve věku 4 až 6 měsíců začíná mít štěně schopnost močení, kálení částečně zadržet (ani v tomto věku ovšem nelze předpokládat, že mladý pes vydrží bez venčení celou pracovní dobu majitele). Po návratu ze zaměstnání bez výčitek trestů uklidíme, v opačném připadě bude pes zmaten, vystresován a bude se obávat našeho příchodu, celá situace se ještě mnohem zhorší.

V této souvislosti je třeba se zmínit o jevu, který se odborně nazývá submisivní močení. Projevuje se tak, že jakmile štěně prožívá intenzivní emoce - obavy, nebo radost, lidové řečeno "učůrává". Je to způsobeno ještě nevyvinutými ovládacími mechanismy - nelze za to štěně karát. Tento problém vymizí sám s dozráváním zvířete. 

Ošetřování štěněte a manipulace s ním

Pro zdvihání přenášení štěněte pudla platí stejné zásady jako pro manipulaci se štěňaty jiných plemen. Štěně se nesmí zdvihat za přední nohy bez opory zadečku. Při zdvihání vezmeme psíka jednou rukou pod hrudníkem druhou pod zadečkem. 

Vysvětlíme dětem, že štěně není hračka, nedovolujeme jim, aby ho tahaly, přenášely, rušily ze spánku. Hru dítěte s psíkem sledujeme a usměrňujeme. Od počátku vychováváme děti k pochopení, citu, zodpovědnosti ke zvířatům.

Vzhledem k tomu, že roste pudlům po celém těle dlouhá srst, je bezpodmínečně nutné štěněti kontrolovat okolí konečníku. Dlouhé chlupy z řitní krajiny odstříháme opatrně. Předejdeme tím problémům, které vzniknou při jejich zákonitém znečistění trusem. Výkaly rychle zaschnou, ztvrdnou mechanický bráni štěněti ve vyprazdňování. Tento stav může, nehledě na estetickou stránku věci, způsobit komplikace až smrt.

U štěněte mladého psa hrozí nebezpečí polknutí nejrůznějších předmětů. Nezřídka se tato situace musí opravit chirurgickou cestou. Na hraní dáváme psíkovi jen hračky, které za tímto účelem byly vyrobeny, nemají ostré hrany, nedají se pozřít a různé umělé ozdoby, na př. očička, čumáček na plyšové hračce. Velmi vhodná je tzv.. kost z buvolí kůže, ta štěně zabaví, stejně jako různé vitamínové tyčinky.

Venku je třeba zamezit psovi ve sbírání odpadků, kamenů. V této souvislosti bych chtěla varovat před dvěma značně rozšířenými pro psy nebezpečnými nešvary, kterých se dopouštějí majitelé často. Prvním z nich je přivazování psů před obchody. Není vzácností, že je čekající pes odcizen.

V zimních měsících pozor na nasolené chodníky, proto je potřeba před vycházkou pejskovi natřit čistou vazelínou zespoda pacičky. Čistou vazelinu zakoupíte v lékárně. Po příchodu domů pejskovi vazelinu smyjeme vodou. Pokud se stane, že zapomeneme a pejsek si pacičky spálí od soli, můžeme po příchodu packy omýt vodou a namazat Aloe vera mastí a nebo pokud máme doma květinu aloe vera, utrženým listem. 

Dalším nebezpečím pro psa je jeho ponechávání v letních měsících v automobilu. V uzavřeném voze velmi rychle stoupá teplota, pes uhyne na přehřátí.  Tyto případy jsou velmi časté, třebaže se na ně neustálé upozorňuje. Je třeba uvědomit si, že i když zaparkujeme do stínu, za několik hodin může stát auto na  přímém slunci. Pudla lze vzít sebou praktický kamkoli, tak je lepší ho v autě nenechávat.

Jedna rada na závěr - i nejposlušnější pejsek se může ztratit. Někdy stačí chvíle nepozornosti majitele, háravá fena, nebo hozená petarda a neštěstí je hotovo. Proto je velmi vhodné, ne-li nezbytné, psa dobře označit. V některých městech se provádí tzv.. čipování, tj. implantace malého čipu do podkoží, zpravidla v oblasti kohoutku. Jedinec je podle čísla čipu zaevidován a v případě nálezu je pomoci čtecího zařízení bleskově identifikován. Další, velmi jednoduchou možností označení je připevnění malé patronky s adresou majitele na obojek. Zvířata s PP jsou tetována, ale spoléhat pouze na tetovací číslo (mnohdy nečitelné) se nevyplácí. Vyhledávání majitele podle tetovacího čísla je poměrně složité (je nutno se spojit telefonicky s pracovníky plemenné knihy v Praze) nálezce - laik ale nikdy neví, jak postupovat, nehledě na to, že mnohdy ani neví kde tetovací číslo hledat (u pudla v levém uchu) .

Návyk na péči o srst

Pro pudla je péče o srst naprosto nezbytná. Výchovu nesmíme v tomto směru zanedbat, tím bychom sobě i psovi připravili mnoho problémů. Každý den postavíme štěňátko na stůl lehce ho projedeme kartáčem a při té příležitosti se mu podíváme do tlamičky. Poté pejska pochválíme. Tyto lekce musí být pravidelné, ale nikdy dlouhé a únavné. Hned po prvním koupání navykáme psíka na fénování. Dbáme na to, aby srst nikdy nebyla zaknocená, není divu, že zanedbaný pes plný pucků není bolestivému postupu česání příliš nakloněn. Jsme-li pečliví důslední, štěně si brzy zvykne na úpravu. Správně vedený pudl má ke svému majiteli absolutní důvěru, ochotně si nechá líbit veškeré manipulace, ať už je to česání, fénování, krácení drápků, vytrhávání chlupů z uší nebo čištění či prohlídka chrupu. Oceníme tento vzájemný vztah třeba u veterináře. 

Očkování

Před každým očkováním je třeba štěně odčervit. Očkování proti závažným infekčním chorobám, které mají těžký průběh nezřídka končí smrtí, je naprosto nezbytným opatřením. Pes se obvykle očkuje proti parvoviróze, psince, infekčnímu zánětu jater, leptospiróze a vzteklině, vzteklinu doporučuji až tak v půl roce. Očkování je nutno každoročně opakovat (účinnost vakcíny zhruba jeden rok), a sice po celý život psa. V současné době jsou k dispozici kombinované vakcíny. V této souvislosti je třeba upozornit na fakt, že dnem očkování nelze považovat štěně za imunní. Tvorba protilátek trvá 10 až 14 dní. Teprve po uběhnutí této doby po posledním přeočkování kombinovanou vakcínou je štěně dokonale imunizováno. Často se v této souvislosti doporučuje nebrat štěně do doby vytvoření úplné imunity ven. Ovšem u štěněte ve věku tří až osmi týdnů probíhá tzv.. impreeting, čili vtiskávání, zároveň s ním mezi osmým a dvanáctým týdnem si štěně utváří důležité vztahy k okolí. Je-li drženo v izolaci od lidí, psů, celeho venkovního prostředí, her si velmi obtížně vytváří vztahy k neznámému okolí. Takoví psi bývají bázliví, štěkaví nejsou schopni sociálního kontaktu s jinými jedinci. Raději proto neizolujte štěně ze strachu z nákazy, umožněte mu kontakt s lidmi a i se psy, o nichž víte, že jsou řádně očkování. Vyhněte se pokud možno místům, kde se venčí velké množství psů,  nedovolte štěněti očichávat výkaly pomočené rohy. 

Výživa

Postihnout na několika řádcích problematiku výživy psa je zhola nemožné. Omezím se tedy jen na základní stručné informace. Seriozní chovatel při odběru vám podá informace, jakými krmivy bylo štěně krmeno. Několik dní po příchodu do nového domova nemělo by docházet ke změnám, které mohou způsobit zažívací potíže. I v pozdějším věku psa se vyvarujeme prudkých zvratů ve výživě (např. přechod z tradiční stravy na granulovanou či opačně, atd..), Ale veškeré změny provádíme pozvolna, aby se střevní mikroflora mohla přizpůsobit.

Štěně ani mladého psa není vhodné omezovat v jídle, ale nedovolujeme mu, aby si vybíral jen to, co mu chutná, třeba jenom maso. Přílohy zelenina jsou důležitou složkou krmné dávky, pakliže je pes odmítá, malý půst mu neuškodí. Krmíme-li granulovanou potravou, volíme osvědčené výrobce. V současné době se někdy za velmi lákavé ceny a s podporou reklamy prodávají i krmiva, proti požadavkům psů na výživu, diplomaticky řečeno vyhovují jen velmi podmínečně. Pudlové patří mezi "fajnšmekry" Obvykle si sami vyberou tu nejlepší značku granulí. Po krmení má pes mít klid.

Nikdy ho nekrmíme před cestováním nebo procházkou. K torzi žaludku jsou sice náchylnější velká plemena, ale může postihnout jakéhokoliv psa. Pes musí neustálé mít k dispozici čerstvou nezávadnou vodu. Při krmení granulovanou stravou spotřeba tekutin stoupá. Drůbeží a králíci kosti psovi nikdy nepodáváme, jsou nebezpečné, protože se štípou a hrozí zabodnutí v zažívadlech. Pes by neměl dostávat rovněž uzeniny, kořeněná jídla a slaná. Pudlové nemívají sklony k tloustnutí jako např. kokršpanělé nabo Jezevčíci. Přesto hlídáme hmotnost našeho miláčka a přizpůsobíme jeho výživu věku i fyzickému zatížení.

Článek "Nový člen rodiny" je publikován s laskavým svolením 
autorky ing. Ireny Lukešové CHS CASSIEPIA 

 

Psychika štěněte – psi jako pohlcovači negativní energie.

 

Pokud je v rodině psychická nestabilita – např. když někdo z rodiny pejska nechce, tak to malé štěně v nové rodině okamžitě vycíti. Jejich tělu to okamžitě začne vadit a aby se vyčistilo, uklidí se okamžitě někam do ústraní a obvykle asi týden (ale i více) jen leží, spí, málo jí, málo pijí a v očích má strach. Kdysi čilé a šikovné štěně začne vypadat jako nemocné a bohužel může i onemocnět. Pro zdraví a psychický vývoj štěněte je nutné aby mu celá rodina projevovala lásku.

 

  Obrazek

 

 

 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Markéta - pudl trpasličí

14. 5. 2013 7:49

Dobrý den,máme 7 týdení štěně,je s námi 3 dny doma,nechce jíst,s jídlem si jenom hraje.Jinak je hodně hravý,můžete mi poradit jak do něj dostat jídlo.Děkuji za odpověd.Fialová

pudltrpaslik - Re: pudl trpasličí

14. 5. 2013 16:29

Dobrý den,
nevím co štěněti dáváte za jídlo. Většinou od chovatelky je na něco zvyklé na granule nebo na vařené či na syrové maso. Ten první den v novém prostředí většinou moc nebaští, ale druhý den to bývá už normální. Taky nevím co je to za plemeno - větší-menší?
Malým plemenům se dává jídlo už jenom 3x denně a pokud to štěně nezbaští do 20ti minut tak se miska odebere.
Poradit Vám nemohu jak jídlo do štěněte dostat, násilím asi těžko. Zavolejte chovatelce na co bylo zvyklé, možná ještě ani baštit neumí když si s jídlem jenom hraje. Malým se granule musí máčet, ještě nemá sílu v čelistech granule rozkousat. Zkuste docela obyčejnou krupicovou řídkou kaši oslazenou medem a uvidíte. Trošku kaše dejte na jazyk štěněti.

Wolfgang Hanisch - salzgrotte.himalaya@aon.at

7. 5. 2010 9:32

Sehr geehrte Frau Semeradova,

wir würden einen apriko Pudel(Weiblich) benötigen.
Bitte um Antwort

Mit freundlichen Grüßen
Wolfgang Hanisch

Firma Estra-Products
Salzgrotten& Salzsauna Bau
Schuppertholz 23
A- 3843 Dobersberg
Tel.: 0043(0)2843/2890
Fax: 0043(0)2843/2902
E-Mail: salzgrotte.himalaya@aon.at

pudltrpaslik - Odpověď na kopírování článku

24. 1. 2010 22:44

Vážená paní Lukešová,
Od Vás jsem tento článek neokopírovala. Tam kde jsem ho kopírovala, tam jsem dotaz zadala. Bylo to všeobecné povídání o psech. A co se týče množírny bezpapíráků, jak tomu Vy říkáte, tak to je pod dozorem veterináře a přítelkyně, která chovala kdysi papíráky. Moje štěňata jsou hlavně pro důchodce, kteří si nemohou dovolit dávat horentní sumy za PP. Štěňata do chovu si pečlivě vybírám.
Pokud vím tak chovatelé pudlů s PP se někdy chovají daleko hůř. To je moje zkušenost, už jsem i vracela štěňata s PP.

Ing. Irena Lukešová - kopírování článků

24. 1. 2010 22:01

Vážená paní,
kopírování článků z cizích webů je nejenom nezákonné, ale především neslušné. Pakliže nejste schopna texty vymyslet sama, je běžnou praxí požádat jejich autora o svolení k publikování a také ho jako autora uvést. Nezastírám, že ani v nejmenším nestojím o to, aby mé články byly zveřejněny na webu jakési množírny bezpapíráků.
S pozdravem
Ing. Irena Lukešová, sweb.cz/pudlinfo