Jdi na obsah Jdi na menu
Pes i fena mají své klady a zápory. 


Rozdíl mezi psem a fenou je znát především u statnějších plemen, u menších plemen mírnější povahy na př. pudl jsou rozdíly pouze minimální, často neznatelné, i zde však existují výjimky.

Výhoda feneček 

Fenky jsou poslušnější, ovladatelnější a mazlivější, ale záleží na povaze fenečk, např.  apricot a černé pudličky bývají dominantnější. Aprikot jsou k cizím lidem nedůvěřivější.

Je pro ně přirozené podřizovat se, respektují více mužské členy rodiny. Při správné výchově jsou ovladatelná i dětmi. 

Nevýhoda feneček

 

Hůře zvládají změny a nové situace. Hárání - 2x ročně min. 3 týdny. V období hárání, je nutné fenku hlídat před nežádoucím nakrytím psem. V tomto období, se v důsledku hormonálních změn, může měnit povaha. (u každého jedince jsou změny individuální), jsou možné i útěky za psem. V bytě s koberci je vhodné zakoupit „hárající kalhotky" proti znečištění. U některých fen se občas objevuje "falešná březost", kdy se chovají tak, jako by očekávaly narození štěňat, vč. přibývání na váze a nateklých mléčných žláz

FENY:poškozují trávník močí (je koncentrovanější než moč psů a působí jako žíravina).

Pro zdraví feny je důležité mít alespoň jednou do roka štěňata. To, že má mít fenka alespoň jednou za život štěňata, jinak jí hrozí zdravotní problémy je zavádějící a zatím to není veterinárně doloženo. Rozhodnutí je čistě na vás. Pokud štěňata neplánujete, je rozumné nechat fenu vykastrovat – většinou hrozí nádory u mléčných žláz, nebo  rakovina dělohy.
Ve vyšším věku mají sklony k obezitě – musí se přizpůsobit krmná dávka.
Nevydrží takovou námahu jako pes, takže jestli plánujete pravidelné túry, pořiďte si psa.

Výhoda pejsků 

Nehárají – odpadají problémy s tím spojené a s případným nechtěným nakrytím.
Mezi největší klady psa patří poslušnost, přítulnost a ostražitost. Řekla bych, že jsou i věrnější svému pánovi a oddanější. Větší sebevědomí a vytrvalost. Nejsou tak uštěkaný jako fena. Při výcviku např. agility - není nutná taková opatrnost, jako u některých fenek. Všichni psi jsou hodní na feny a štěňata.
Psi jsou většinou otužilejší, jde-li o počasí a lépe zvládají nové nečekané situace a změny prostředí. 
 

Nevýhody pejsků

 

V době dospívání a někdy i dospělosti, má sklony přebrat roli vůdce smečky v rodině. Je nutno vytvořit jasné hranice, které musíte důsledně dodržovat. Děti nerespektuje jako autoritu.
Na zahradě - moč některých pejsků poškozuje rostliny. Rovněž na vycházkách mají snahu označkovat každý roh, strom či popelnici. Někteří psi se ale značkovat nikdy nenaučí, nohu prostě nezvedají. Přesný důvod vám neřeknu, možné je, že to neměl kde "obkoukat". V tomto případě spíš buďte rádi. V rodině jsme měli Rhodeského ridgebacka, který za celý život nohu nezvedl.
Reaguje na hárající feny v okolí. V tomto období má sklony špatně žrát.
 

Ať už se rozhodnete pro psa nebo fenu, věřím, že budete spokojeni. Obě pohlaví mají něco do sebe. Jen si dejte pozor, ať vám váš čtyřnohý miláček nepřeroste přes hlavu.
Ať už je to pes nebo fena, musí vědět, kdo je pán.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář