Jdi na obsah Jdi na menu

Něco o pudlech

Obrazek

O pudlovi lze bez nadsázky konstatovat, že jako plemeno dokonale klame tělem?. Střihy a složitá finální úprava srsti na výstavách z něj dělají luxusního, velmi nápadného psa. Na diváky z řad laiků pak často působí dojmem nesportovního gaučáka. Jen ti, kdo měli možnost toto temperamentní plemeno poznat osobně, vědí, že pod pěstěnou srstí se skrývá pružné tělo atleta a pod nalakovaným topknotem bystrý mozek.

Berny Grand.
Vždy mě potěší když z mé chovné stanice se vychová šikovný pejsek, jako je Berny Grand, narodil se 28.4.2010, maminka je Prety Women a tatínek je Grand Paradiso Earľs Legend. Dnes v roce a půl už má za sebou několik závodů s velmi dobrým umístěním. Je to hlavně zásluha dívenky Zuzanky Hakenové, která se s Bernískem věnuje dogdancingu, adility a dogfrisbee. Více se dozvíte na jejím webu : http://dogdancing-berny.webnode.cz/berny-grand/

 

berny-grand.jpg

 

 

 

O rase

 

Francie se od roku 1939 považuje za zemi původu plemene pudl. Dnes pudlové patří
k nejoblíbenějším plemenům na světě. Mají živou a přívětivou povahu, jsou inteligentní, přátelští a dovedou být neobyčejně věrní. Dovedete si představit lepšího společníka?

 

S pudlem se můžete těšit nemalého vyžití. Agility, tanec se psem, výstavy – pro všechny tyto, a mnohé další, aktivity je vyhledávaným plemenem. 

Pár zajímavostí z historie

 

Pfudel - Německo 

„Pfudel“ je staré německé dialektické slovo pro kaluž vody. Pudl má tedy něco společného s vodou. „Mokrý jako pudl“ je ve všech německy mluvících zemích běžně užívané přirovnání. „Pudeln“ mohlo původně znamenat asi tolik jako „šplouchat ve vodě“. 


Caniche - Francie 

C. v. Heppe řadí pudla k plemenům loveckých psů. Na loveckého psa ukazuje právě francouzské označení „Caniche“, v němž je zcela zřejmě obsaženo slovo „Canard“ (kachna). Podle toho byl pudl pes, který se mohl používat při lovu na kachny. Vyzvedá se jeho neutuchající chuť k aportování z vody i na souši.

Vývoj plemene

V každém případě vypadali starší pudli, nehledě na huňatou srst, podstatně jinak než dnešní. V dávných popisech pudla narážíme na širokou lebku a krátký tupý čenich, tedy znaky, které jsou dnes považovány za hrubé chyby. Dneska se u pudla vyžaduje jemná hlava s dlouhou tlamou. Tmavé mandlovité oči by měli působit čilým dojmem.

Barevné variety 

První standard z roku 1880 jmenuje jako přípustné barvy černou, bílou a hnědou. A při tom zůstalo v průběhu desetiletí. Brzy se však objevily pudli například strakatí, stříbrní, aprikoti a harlekýni. Gen pro strakatost má pudl ve svém dědičném založení, proto nebylo nutné přikřižovat žádná cizí plemena, aby se dvoubarevný pudl vyšlechil.

Etymologicky francouzské slovo „caniche“ (pudl) vychází z „cane“, což je francouzské slovo pro kachnu. V jiných zemích je název plemene spojován se stříkáním vody. Původně byli tito psi používáni při lovu divokého ptactva. Pocházejí z barbetů, z nichž si zachovali mnoho charakteristických rysů. V roce 1743 byla francouzsky „caniche“ nazývána fena barbeta. Potom se barbet a pudl postupně oddělovali. Chovatelé věnovali mnoho úsilí získání jednobarevných jedinců. Pudl se stal velmi populárním společenským psem díky své přátelské, veselé a věrné povaze a také díky čtyřem velikostem a různým barevným varietám, mezi nimiž každý nalezne tu pravou.

 

   Obrazek
 

VELIKOSTI  PUDLŮ

 

Velký pudl - přes 45 cm do 60 cm s tolerancí +2 cm. Velký pudl má být zvětšeninou  středního pudla se zachováním stejných charakteristických znaků.

Střední pudl - přes 35 do 45 cm

Trpasličí pudl - přes 28 do 35 cm Trpasličí pudl musí vzhledem připomínat   zmenšeninu středního pudla, musí pokud možno zachovávat stejné proporcen a nesmí vykazovat znaky nanismu.

Pudl toy - do 28 cm (ideální jen 25 cm) Toy se celkovým vzhledem podobá trpasličímu  pudlovi a zachovává ve stejných proporcích všechny požadavky standartu. Jakékoliv znaky nanismu jsou nežádoucí, jen týlní hrbol může být méně výrazný.

 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář