Jdi na obsah Jdi na menu

Jak je to se schopnosti pejsků vypořádat se

s trávením kostí.

Pes je masožravec jako takový se rodí se schopnosti vypořádat se s nějakou tou kostičkou.

Obrazek

Při dotyku ostré kosti střevní stěna uhne, obejme ostrý hrot kostičky z boku a kost se otočí vpřed tupým koncem. Když jsou oba konce ostré, kost se opět otočí tak stále dokola, až projde celým trávicím traktem až ke konečníku. Při snaze ostrou kůstku vytlačit, může dojít k lehkému poranění konečníku. Jestliže se tato schopnost psů netrénuje, jeho obranný reflex vymizí do dvou let. A to je ten důvod, proč se říká, že psům se kosti nemají dávat.

To je odborný názor, podložený praxí. Ale i přesto je lepší být při podávání kostí psovi opatrní. Kosti jsou jistým zdrojem minerálních látek, vápníku fosforu. Podáváním kostí poskytneme psovi také do jistě míry zábavu. Psi, kteří jsou krmeni pouze granulemi, mají tendenci často granule nekousat, ale hltat. Může dojít k tomu, že kost nepokoušou, ale zhltnou ji. Může dojít k uvíznutí kosti ve střevech se pak musí řešit veterinář klystýrem nebo operaci. Může však dojít take k brutální torzi a okamžitému úhynu zvířete. Mohou se podávat psům pouze syrová kuřecí křídla, krky, ale pouze v omezeném množství. Mohou se take odříznout klouby s chrupavkou. V žádném připade by psi neměli dostat vařené kosti ze slepice a králíka. Tyto jsou tříštivé, příliš ostré a mohlo by dojít k perforaci střeva. Větší příjem kostí take psovi způsobuje zácpu. Psům je možno podávat dlouhé kosti vepřové nebo hovězí. Měly by být krátce povařené a nebo syrové, samozřejmě min. 24 hod. zmrazené. Ale je lépe je mít pod dozorem. Mohou okousat kloub s chrupavkou pak je lepe jim kost odebrat. Kosti zpevňují skus psa, také působí na čištění zubů. Pokud jsou výkaly psa hodně světlé sypké, dáváte svému psovi příliš mnoho kostí. Zdrojem jsou chrupavky - chondroprotektiva, Obsahují mnoho potřebných minerálních látek, ale na druhé straně jsou těžko stravitelné. V tomto prípade je lepší podávat psovi vepřové kůže zbavené tuku. Ale také se jich nemůžete dávat příliš.

 

Krmím syrovým masem, ale občas pejskům uvařím. Mají buď celý den syrové, to znamená, že dostanou ráno i večer a to samé platí i o vařeném. Moje fenky na příklad před a po porodu nechtějí nic jineho než kuřecí křídla.  Velmi brzy se fenečky po porodu vzpamatují a hlavně mají dost mléka.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

steny - hovínka na koberci

19. 4. 2017 15:11

Máme 7letého pudla trpaslíka a v poslední době dělá hovínka na koberci. Je nějaký způsob,jak jej to odnaučit? Za dobrou zkušenost děkuji, Steny,