Jdi na obsah Jdi na menu

Jakého pudla si pořídit

 

Jakého pudla si pořídit.Obrazek

Pudlové existují ve čtyřech velikostech a pěti barevných varietách. Každá velikost i varieta je povahově odlišná. Celkově psychicky stabilnější jsou velcí a střední pudli, černé, bílé nebo hnědé barvy. Oproti tomu toy pudlové bývají často dost nestabilní, varieta aprikot navíc bývá majetnická a ve smečce dominantní. Pro důchodce nebo pohodlné lidi se hodí spíše klidná stříbrná trpasličí  pudlice, pro rodinu s odrostlými dětmi aktivní a dobře cvičitelný střední pudl. Pudli se velmi dobře snáší s kočkami, jinými psi a dalšími zvířaty v domácnosti, větší velikosti nemají problém ani s malými dětmi. Celkově vzato lze říct, že pudli jsou přátelské a otevřené plemeno k lidem i zvířatům. I u nich se mohou vyskytnout povahové vady jako hysterie, agresivita (tito jedinci bývají okamžitě vyřazeni z chovu) a nebo přehnaná bázlivost. Protože se tyto povahové rysy velmi dědí, je dobré okouknout nejdřív rodiče svého budoucího štěněte a pokud se Vám povahově nepozdávají, raději se   poohlédnout po štěněti jinde.

Lovec, artista, společník

 

Pudl stále zůstává jedním z nejoblíbenějších plemen. Ve statistice plemenné knihy ČR za rok 1999 figuruje s 643 zápisy na sedmém místě, v USA na šestém - ovšem s 45.852 zápisy. Ještě oblíbenější je v Německu, kde je čtvrtým nejčastěji zapisovaným plemenem, stejně jako v Kanadě. V období mezi rokem 1940 - 1960 byl podle některých pramenů dokonce nejoblíbenějším psem na světě.

Pudl málokoho nechá lhostejným. Vyvolává nadšený obdiv, někdy ale také takřka opovržení pro to, co pudla dělá pudlem, alespoň navenek: náročnou úpravu srsti. Kvůli ní získal pověst polštářové ozdoby. 

Začátečník, který si pudla pořídí, má dvě možnosti. Bud' se sám naučí psa stříhat, nebo vyčlení peníze na pravidelnou návštěvu salonu a péči svěří odborníkům. Což doporučuji. Stříhání vyžaduje nejen zručnost, ale i zkušenost a estetické cítění.

Pro psy, kteří se výstav neúčastní, je vhodný moderní střih, s kalhotami do zvonu a srstí na celém těle stejně dlouhou.

 

Nápověda z dávných dob.

Nejlepší způsob, jak zjistit, co lze od psa očekávat, je pohled do minulosti plemene. V případě pudla je velice pestrá. Najdete v ní lovce kachen, pracujícího v těžkých podmínkách, salonního psíka evropských šlechtičen a dam, schafpudla – jako ovčáckého psa hlídajícího v Německu stáda, ale také cirkusovou hvězdu, artistu či oddaného průvodce studentů. Lovecká kariéra předchůdců dnešních pudlů však skončila již dávno, trvala jen zhruba do 18. století. Po roce 1800 byl pudl již takřka výhradně salonním psem, společníkem. Přesto i dnes se v něm v blízkosti rybníku mohou probudit dávné lovecké sklony a bez ohledu na nedávnou návštěvu salonu se dosud gaučový mazlíček nadšeně vrhne do vody.

Je nesmírně všestranný, přizpůsobivý, učenlivý a nepochybně inteligentní. Dnes může svoje schopnosti uplatnit nejen jako společník, ale třeba při soutěžích agility.

Velikosti, barvy, tvary

Při rozhodování o barvě a velikosti psa je u pudla opravdu z čeho vybírat; pět barevných variet ve čtyřech velikostních rázech. V USA nebo Velké Británii se můžete setkat pouze se třemi velikostními rázy: toy pudl (méně než 10 palců), trpasličí (miniature) a velký (standard). Barvy pak americký standard připouští takřka všechny, podmínkou je, že nesmí být v kombinaci s jinou barvou.

Vícebarevní, pudli nevyhovují standardu, objevují se však na výstavách plemen neuznaných FCI jako samostatné plemeno, respektive barevná varieta - pudl-vícebarevný.

 

Převzato z časopisu Planetazvířat z roku 2000

  Pro koho je vhodný pudl.

Pudl je vhodný pro člověka, který s ním bude sdílet vše a který ho nestrčí do klece nebo dokonce do kotce, když na něj nemá náladu nebo když má moc práce, Je to pes zásadně do bytu a zároveň velmi komunikativní tvor, který se chce ve všem angažovat a všude svého páníčka doprovázet. Pudl se v podstatě necvičí, ale vychovává, a pro pochvalu udělá vše. Určitě se nehodí pro hrubého člověka nebo pro někoho, kdo je zvyklý na tvrdý výcvik psů.

 

Obrazek

 
 
na př. trpasličí a toy pudlík.
 
1 rok psa je jako 7 lidských. Tento výpočet je ale zavádějící. 
Záleží na velikosti psa a ještě stárne v každém období věku jinak. 
Malí pejsci stárnou pomaleji a proto se dožívají vyššího věku.
 
   Pes             Človek 

  2 měsíce     2 roky
  4 měsíce     6 roků
  6 měsíců    10 roků
  8 měsíců    12 roků
10  měsíců   14 roků
  1 rok           16 roků
  2 roky         24 roků
  3 roky         29 roků
  4 roky         36 roků
  5 roků         39 roků
  6 roků         44 roků
  7 roků         49 roků
  8 roků         54 roků
  9 roků         59 roků
10 roků         64 roků
11 roků         69 roků
12 roků         74 roků
13 roků         79 roků
14 roků         84 roků
16 roků         94 roků
17 roků         99 roků
18 roků       104 roků