Jdi na obsah Jdi na menu

 

B A R F - syrová strava

 

O co tedy jde?

Jak už zaznělo výše, BARF je krmení syrovou stravou. Zkratka pochází z anglického Bone and Raw Food, tedy Kosti a syrová strava. Tato slova již více napovídají, o co při krmení metodou BARF jde. Je to vlastně návrat našich psích miláčků k původní stravě, která je pro ně přirozená.

První zásada "barfování" je jasná: vše syrové  - pokud se přece jen rozhodnete použít obiloviny jako dplněk, pak je musíte uvařit.

Přidávat obiloviny je otázkou rozhodnutí každého majitele, zda bude svému psovi obiloviny k syrové potravě přidávat či ne. Pro psí organismus nemají žádný pozitivní význam, jsou velmi těžce stravitelné a mnoho onemocnění látkové výměny je u psů způsobeno právě vysokým obsahem obilovin v průmyslových krmivech, kde jsou pouze "výplněmi", které zaplní psí žaludek. Způsobují také časté alergie a mají podíl na vzniku artrózy či rakovinovém bujení.

Pokud se rozhodnete pro jejich používání, samozřejmě není možné je podávat syrové, ale vždy uvařené - např. těstoviny, jáhly, ovesné vločky či rýže. Jako zpestření můžete občas psovi dát např. suchý rohlík.

Další podstatná věc: ovoce a zeleninu podáváme nastrouhané, nebo ještě lépe rozmixované, aby psí zažívací trakt byl schopen využít maximum živin. Maso naopak podáváme vcelku. Pouze u štěňat a psů, kteří potravu hltají, maso nakrájíme na menší kousky, případné také rozmixujeme. Mixované maso použijeme i v případě, že pes odmítá jíst syrovou zeleninu (což se u psů zvyklých jen na granule může stát) - rozmixujeme maso i zeleninu a smícháme, abychom zeleninu do psa "dostali". Drtivá většina psů si časem na syrovou zeleninu zvykne a tento problém odpadne.

Ryby podávejte celé - vč. hlavy. Pes tak současně získá i zdroj vápníku v podobě kostí.

Podáváte-li psům obilnou potravu, pak krmnou dávku rozdělte a nepodávejte ji současně s masem (kvůli rozdílné době trávení).

Kolik krmení dávat

Denní dávka by měla obnášet cca 2-3% hmotnosti psa. Pro desetikilového psa to tedy činí 20-30 dkg potravy. U psů se sklonem k tloustnutí se přidržíme dolní hranice nebo zvýšíme podíl zeleniny na úkor masové složky, u psů, kteří se hůře "vykrmují", můžeme jít spíše k horní hranici.

To jsou samozřejmě orientační údaje! Praxe nám ukáže množství potravy optimální pro konrétního psa.

Uvedená čísla jsou však celkové množství potravy, nikoliv množství masa. Toto množství rozdělíme na zeleninu - 30% a maso a kosti - 70%, z toho cca 30% kostí. Pokud jsou kosti bez masa, snížíme jejich množství a zvýšíme podíl čistého masa.

Dojdeme tedy ke zruba následujícímu vodítku: na 10 kg psa bychom měli připravit 90 g zeleniny, 60 g masa a 150 g masitých kostí - např. kuř. stehno nebo křídla..

Takto napsáno to vypadá jako velká alchimie a vlastně taky velmi jednostrannně - stále zelenina, maso, kosti... Ale buďte klidní. Nemusíte svému psovi denně odvažovat přesné množství od každého druhu potravin. Pokud mu zpříjemníte jídelníček např. tvarohem s vajíčkem a ovocem, můžete vypustit kosti. Jakmile do celého "procesu" přípravy syrové stravy proniknete, zjistíte sami, jak vhodné potraviny kombinovat, aby pes dostal vše, co potřebuje, a vy jste se z toho nezbláznili. Např. dospělý pes nepotřebuje denně kosti, protože už nemá takové nároky na přísun vápníku jako mladí psi. S trochou již dříve zmiňovaného selského rozumu vše jistě zvládnete ke spokojenosti své i svých psích kamarádů.


Obrazek

 

 


Jak krmím své trpasličí pudlíky – syrové maso - metoda BARF.

 

Syrové krmení by mělo být vyvážené v rámci jednoho měsíce. Dávka krmení je cca 2 - 3% z hmotnosti trpasl. pudla. Maso je minimálně 48hod. přemraženo (-18°C.)

S BARF jsem spokojená a nejvíc moji pudlíci. Syrovou stravou krmím už min. rok, přešli  jsme na ní z jednoho dne na druhý. Okamžitě zbaštili celou misku. Druhý den, když jsem začala míchat maso na mě skákali radostí.

Krmím 80% masa, které střídám, mleté drůbeží, hovězí, telecí, vepřové, rybí. 2x v týdnu  přidám i celá se skořápkou syrová vejce (pro každého jedno a bílek uvařený v mikrovlnce) a tvaroh. Samozřejmě hlídám i podíl kostí, kterého je asi pětina z podílu masa. Nejraději mají kuřecí křídla, které mají ráno - každý jedno a dávám to i jako odměnu.

20% tvoří zelenina, ovoce a bylinky. Hlavně upřednosťuji mrkev, kterou mají denně a z bylinek hlavně aloe vera. Zeleninu mají všechnu umixovanou. Dále dávám to co seženu za dobrou cenou – jablka, celer, kedlubny, saláty, v létě dávám papriky, rajčata – ty si pěstuji. Na zimu dělám psí kečup (rajčata, papriky + bylinky). Rovněž na zimu suším bylinky, hlavně kopřivu a měsíček. Aloe, které si pěstuji dávám čerstvé. V zimě asi 2x týdně přidávám vařenou rýži, pohanku nebo vločky.

Vitaminy - 2x v týdnu přidávám Roboran. Denně Pangamin (1 tableta/pudlík), mořskou řasu Kelpa   (1lžička/pudlík) a olej - druhy střídám (půl káv. lžičky/pudlík).

Výhodou tohoto krmení je, že pudlíci jsou vitální a i když někteří baští víc netloustnou. Není ani tak velký problém se zubním kamenem díky mořeské řase, která změkčí zubní kámen a chroupání kostí kámen odstraní  a navíc pejskúm není cítit z tlamičky. Díky aloe nemají ani problém se stolicí i když zbaští víc kostí.

Štěňátka co od nás odcházejí do nových domovů jsou naučeni nejenom na granulky, ale i na syrovou stravu.

Připravená večeře pro moji smečku.

vecere-pro-me-pejskyi.jpg

 

Tak jako pes i kočka je masožravec.Takže na závěr  ještě experiment který provedl dr. Francis Pottenger.

Ve 30. a 40. letech ve Spojených státech provedl dr. Francis Pottenger experiment s devíti sty kočkami. Polovinu koček krmil pouze syrovou stravou, druhá polovina zvířat dostávala stravu vařenou. Kočky, které se živily syrovou stravou, nevykazovaly v průběhu devíti let experimentu žádné fyzické problémy, kdežto u koček krmených vařenou potravou se projevily stejné fyzické problémy, jimiž trpí lidé v takzvaných „civilizovaných zemích“. Čím déle kočky jedly vařenou stravu, tím dříve se u nich objevovaly fyzické problémy.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lamačová - Strava dotaz

3. 5. 2012 17:18

Dobrý den,
mám dvě pudlí holčičky,jedna již vykastrovaná,druhá 5ti letá.Vždy při štěňátkách se mi odvápní.Krmím Royalem ,kuřecí maso a občas i syrové hovězí.Udivilo mě,že mohou i ryby.Vždyť ryby mají malé kosti?Nepíchnou si je do krku nebo nezůstanou v nich zapíchlé?Zde asi bude moje chyba.Děkuji za odpověď
Lamačová lamacova.m@centrum.cz

pudltrpaslik - Re: Strava dotaz

3. 5. 2012 19:00

Paní Lamačová,
když jsem měla po prvé štěňátka, tak se mi fenečka taky odvápnila. Starý pan doktor mi poradil, že mám klidně dávat feně po porodu na pití mléko, to už začne pít i při porodu. Jinak je hlavně krmím před porodem syrovými kuřecími křídly ráno a večer mleté maso i s kostmi, zeleninou a bylinkami.
Granulím nevěřím, zkoušela jsem různá suprpremiová.
Co se týče kostí i rybích, ty pejsci rozkoušou a chovají se v žaludku psa dík kyselinám jako houba, takže se nebojte a klidně dávejte. Tady odkaz na web, kde se dočtete o syrovém a vysvětlení je podrobnější.
http://www.manwe.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=6