Jdi na obsah Jdi na menu

 

 

Aloe vera je rostlina, která se dá pěstovat doma, ale je to i hezká dekorace. Já jí používám min. už 40 let a to nejenom pro mou potřebu (spáleniny při pečení, po oslunění a hlavně očišťující jarní kůru), ale i pro pejsky. Dávám jim občas aloe gel do pití, nebo do jídla – hlavně v zimě. Možná i proto mám zdravé pejsky. Nezávislý výzkum neprokázal žádné toxické vedlejší účinky během používání přípravků z aloe vera a proto žádné vedlejší účinky nebyly nalezeny ani u zvířat.
Zde je článek veterinářky MVDr. Reginy Drozdowské, co napsala o aloe vera.

 

Žijeme mezi zvířaty…

 …a zřídka se můžeme setkat s jiným názorem. Od pravěku zvířata doprovázejí člověka. A také v současné době, bez ohledu na to, zda bydlíme na venkově nebo ve městě, v poušti či v horách, zvířata žijí s námi. Mnoho druhů bylo ochočeno, poznali jsme biologii řady zvířat, naučili jsme se vytvářet nové rasy a to všechno proto, abychom byli v blízkosti zvířat, abychom se stali potřebnými, aby na nás někdo čekal. A k čemu došlo? Zvířata jsou na nás závislá. Mnoho z nich nedokáže žít na svobodě, a tím padla na člověka obrovská odpovědnost starat se o ně.

Na zvířatech jsme se dopustili i násilí, např. papouška či kanárka jsme zavřeli do klece, kočka žije v desátém patře betonového bloku, pes musí čekat na slitování pána, aby ho konečně vyvenčil a umožnil mu provést fyziologickou potřebu. Zvířatům jsem vzali svobodu a dali jsme jim již hotové, připravené krmivo a naší civilizaci s kouřem, zplodinami, hlukem a zářením. Zvířata se poněkud přizpůsobila těmto nepříznivým podmínkám, ale mnoho z nich již vymřelo a ta, která zbyla, jsou slabá a často nemocná. Vyžadují neustálou péči majitele a zvěrolékaře.

 

Nejen lidem, ale i zvířatům náleží naše péče. Jedná se o obrovský trh, jehož potenciál není v Čechách ještě využit. Proto pamatujte, že Aloe Vera Gel nebo Aloe-Jojoba šampon jsou naprosto ideální přípravky pro používání zvířaty. Neváhejte, majitelé zvířat a jejich zvířátka na Vás čekají!

Předepisované léky ne vždy přinášejí správný účinek. Proto se opět vracíme k přírodě s cílem zvýšit odolnost zvířat a napravit jejich metabolizmus. A v tomto případě pomáhá aloe. Co je tato aloe? Divoce rostoucí bylina, ze které získáváme dužinu a šťávu. Kolem roku 1500 před naším letopočtem je možno najít první zmínky o terapeutických vlastnostech této rostliny. Aloe přežila veškeré pohromy, nedala se utopit, sníst, nezmrzla, neuschla. Neustále žije až do současné doby.

ObrazekZ listů aloe dokážeme získat gel bez dráždivého aloinu pro ochranu organizmu a terapeutické účely. Za široké použití aloe vděčíme takovým složkám jako jsou mukopolysacharidy, které mají jedinečnou schopnost pronikání buněčnou blánou do krevního oběhu, čímž mohou podporovat neobvyklou odolnost, uvolňovat  energii  a  usnadňovat využití kyslíku a vylučování látek vznikajících při látkové přeměně. Kyselina salicylová obsažená v aloe utišuje bolest, beta karoten obsažený v aloe působí protizánětlivě, je přírodním antioxidantem usnadňujícím boj s novotvary. Nenasycené mastné kyseliny hrají důležitou úlohu při růstu vlasů, vitaminy skupiny A a E zajišťují správnou funkci metabolizmu. Kromě toho aloe obsahuje minerální látky a exogenní aminokyseliny. Je to velmi významná složka, nezbytná pro správný rozvoj organizmu a zachování životních funkcí zvířete v každém věku a v každé situaci. Proto také aloe plní tak nesmírně důležitou roli při léčbě různých dermatóz u zvířat, kožních nemocí, poúrazových stavech a stavech po vylízané a vykousané svědivé kůži. Aloe působí proti svědění a bolestem a přináší zklidnění pro psa, kočku, kanárka. A to má příznivý vliv na hojení těchto podráždění.
Aloe obsahuje látky s antibakteriálními a protiplísňovými účinky, které brání rozvoji bakteriálních zánětů povrchových poranění. Mají penetrační vlastnosti, dokáží proniknout hluboko do rány, mohou pomoci při pronikání jiných terapeutických látek. Proteolytické enzymy v aloe vyvolávají lýzu (rozklad) mrtvých buněk a vytváření nové zdravé tkáně.
U zvířat se aloe aplikuje na kůži v případě povrchových změn při vyrážkách, popálení, rozškrábání, vykousání a lysinách. Je třeba však pamatovat na to, že hluboké pokousané a bodné rány nesmí být v prvních dnech léčeny s pomocí aloe.

Svědění kůže je velkým trápením pro psy, kočky, křečky nebo jiná zvířata, ale je také problémem pro majitele zejména před výstavou, protože vnější vzhled hraje významnou roli při hodnocení. Svědění zmírňujeme aplikací gelu z aloe anebo aktivátoru. Nápomocným a vhodným prostředkem je Aloe First, který je možno použít na opeřenou nebo ochlupenou kůži a aloe se dostane všude tam, kde je to potřebné.

Tyto preparáty jsou vstřebávány kůží a rychle zklidňují podráždění. Zvíře si přestává olizovat, vykousávat, vyzobávat (ptáci) nemocná místa na kůži, což usnadňuje hojení.
A co je nejdůležitější - přinášejí zklidnění pro zvířata.
Vnější i vnitřní užívání produktů aloe vera má tu přednost, že nevyvolává slintání a zvracení, protože nedráždí sliznici ústní dutiny a žaludku.

Více o aloe vera na : http://www.mojealoe.estranky.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Eva - pudlík toy bez PP 10-ti týdenní

13. 8. 2012 14:18

dobrý den máme štěňátko a nemůžeme se zbavit vnitřních parazitů (škrkavky).Pěstuji doma Aloe Vera i stromkové.Štěně je odčervené,ale zřejmě škrkavky úplně zlikvidované nejsou.Chtěla bych se zeptat,zda se tito paraziti dají pravidelným přidáváním gelu z aloe vera štěněti do vody zlikvidovat.Pak jsem se chtěla zeptat,zda by mohlo ublížit našemu štěněti,když mi chodí okusovat a žužlat rostlinu aloe vera,hlavně mám obavy zda mu neublíží,pokud sní celý kousíček a né jen gel a dužinu,který mu neublíží.Děkuji za odpověď Eva email: hockaufova.eva@seznam.cz

pudltrpaslik - Re: pudlík toy bez PP 10-ti týdenní

13. 8. 2012 15:14

Dobrý den,
podle čeho soudíte, že má Vaše štěňátko ještě škrkavky? Našla jste je ve stolici?, jsou to takové růžové nitky. Začervení štěňátek nejsou jenom škrkavky ale i další červíčci, které je trápí a nejsou ve stolici vidět. Záleží na chovatelce v jakých hygienických podmínkách to štěně bylo. Pokud bylo štěňátko správně odčervené u chovatelky, minimálně 2x, tak mě to překvapuje.Vy už by jste měla mít i druhé očkován a před ním se odčervuje (3-4 dny před), takže už by mělo být odčervené alespoň 3x a to už by škrkavky mít nemělo. Opravdu je chovatelka odčervila? Nejlépe je aby jste si došla na veterinu, veterinář pozná zda je štěně ještě začerveno a nebo je to jiná porucha zažívání, záleží i na tom čím krmíte.
Aloe vera Vám nepomůže, to, že žužlá aloe vera je spíš, že mu opravdu něco vadí v zažívání. Pokud toho ožužlá víc tak může dostat průjem. Aloe vera gel u pejsků funguje jako zásobárna vitaminů, minerálů a aminokyselin. Po užívání jsou vitálnější, zdravější a zároveň je čistí, ale bohužel od škrkavek ne.